ANDRZEJKI

"Andrzejki” to stary ludowy zwyczaj. Wróżby czyniono w wigilię Św. Andrzeja. Miały one dać odpowiedź na pytanie, co kogo czeka w przyszłości. Prześcigano się więc w pomysłach, by z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość. Tradycja wróżb przetrwała do dzisiaj. Obecnie „Andrzejki” są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji.

W naszym przedszkolu 30 listopada również świętowaliśmy „Andrzejki”. Różnymi sposobami odkrywaliśmy z przedszkolakami tajemnice losu. Za pomocą monet rzucanych do wody, kręcenia butelką, serduszek z imionami, kolorowych bibułek i  tajemniczych gwiazdek, dzieci dowiadywały się o swojej przyszłości. Przedszkolaki z wielką radością wypowiadały andrzejkowe zaklęcia i brały udział w różnych wróżbach i zabawach. Na zakończenie spotkania andrzejkowego wszystkie dzieci zostały zaproszone na słodki poczęstunek.

tekst i foto: Marta Grabowska